Copyright Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
1996-2022
Myšlenku natočit celovečerní hraný film s Beatles dostal nezávislý americký filmový producent Walter Shenson (autor mj. filmu Myš, která řvala s Peterem Sellersem a Myš na Měsíci), který byl jimi už po nějakou dobu okouzlen. Film vyrobila společnost United Artists. Předpokládané výrobní náklady činily 200 000 dolarů, v průběhu realizace se částka zdvojnásobila. Honorář Beatles činil 25 000 dolarů a 7,5% podíl ze zisků. V dovětku smlouvy stála klauzule, podle které mají být práva ze zisku po patnácti letech přenesena na Waltera Shensona. Scénáristou filmu se stal liverpoolský rodák Alun Owen, režisérem Richard Lester (narozen 19.1.1932 ve Philadelphii, autor úspěšného snímku Myš na Měsíci), za kamerou stál Gilbert Taylor. Pracovní název filmu byl Beatlemánie. Měl zachytit běžný pracovní den v životě Beatles, a proto s nimi Owen trávil spoustu času, aby nasál beatlovskou atmosféru. Konečný název filmu vznikl na základě Ringovy poznámky po osmnáctihodinovém nahrávání ve studiu. Ve filmu kromě Beatles hráli: Wilfred Brambell (dědeček), Norman Rossington (Norm), John Junkin (Shake), Victor Spinetti (televizní režisér), Anna Quayle, Deryck Guyler, Richard Vernon, Edward Malin, Robin Ray, Lionel Blair, Alison Seebohm, David Jaxon, John Bluthal, Patti Boyd (dívka ve vlaku), Kenneth Haigh, Clare Kelly, David Langston, Derek Nimmo, Marianne Stone a Michael Trubshawe. Celý film byl natočen za pouhých šest týdnů v březnu a dubnu 1964 a premiéra 87 minut dlouhého filmu se uskutečnila 6. července 1964 v Londýně. Československá premiéra se konala 23. června 1965, ale neoficiálně byl film promítán uř v říjnu 1964 v rámci Týdne anglického filmu.
Skladby, které jsou ve filmu: I'll cry insted, A hard day's night, I should have known better, I wanna be your man, Don't bother me, All my loving, If I fell, Can't buy me love, And I love her, I'm happy just to dance with you, Can't buy me love, Tell me why, If I fell, I should have known better, She loves you, A hard day's night.
Help!
"Neumím si představit, že bychom tohle tempo dokázali udržet i napřesrok,
jestliže nenatočíme lepší film než Perný den." Producent Walter Shenson a režisér Richard Lester vybrali námět amerického spisovatele Marka Behma, který do konečné podoby přenesl Charles Wood. Příběh vypráví o únosu Ringa kvůli jednomu ze svých prstenů a pronásledování ostatních členů skupiny náboženskou sektou a šíleným vědcem. Ze zmateného děje filmu nakonec vyčnívají některé gagy a hlavně kvalitní písničky. Pracovní název filmu zněl Osm paží tě drží (Eight arms to hold you) a natáčel se na Bahamách a v rakouských Alpách v únoru až květnu 1965. V jedné scéně měl Ringo za partnera živého tygra. Jeho krvežíznivost měla zchladit Óda na radost. Když se však tygr objevil na scéně v naprosto nečekaném okamžiku, Ringo spoléhal raději na volání o pomoc. "Help nebyl naším filmem. Byli jsme v něm jakoby hosty. Byla to sice švanda, ale v zásadě byla tahle idea na film s námi pomýlená." Kromě Beatles ve filmu hrají Lea McKern (Clang), Eleanor Bron (Ahme), Victor Spinetti (profesor Foot), Roy Kinnear (Algernon), John Bluthal (Bhuta), Patrick Cargill, Alfie Bass, Warren Mitchell, Peter Copley, Bruce Lacey, Mal Evans, David Mikkelson a Dandyl Nichalas. 92 minut dlouhý film měl premiéru 19. července 1965 v Londýně.
Skladby, které jsou ve filmu: Help!, You're going to lose that girl, You've got to hide your love away, Ticket to ride, I need you, The night before, Another girl, Help!. Ve filmu zazní skladby Gioacchino Rossiniho (Barber of Seville), Ludwig van Beethovena (Symfonie č. 9) a Richarda Wagnera. Autorem skladby James Bond theme je Monty Thorman.
Magical mystery tour
Při hledání námětu pro svůj třetí film odmítli na padesát scénářů. Potom ale Paulovi učarovala atmosféra přívrženců hnutí hippies ve Spojených státech, zvláště pomalovaný autobus Kena Keseyho a jeho hippies. V McCartneyho hlavě se okamžitě začal rodit nový film. Rozhodl se také, že Beatles budou ve svém novém filmu nejenom herci a hudebníky, ale také scénáristy, producenty, dramaturgy a režiséry. "Dělat film není ve skutečnosti tak těžké, jak si mnozí lidé myslí. Je to víceméně věc zdravého rozumu." Uvedení filmu však způsobilo všeobecné rozpaky. Kromě Beatles ve filmu vystupuje George Claydon (malý George), Jessie Robins (Ringova teta), Ivor Cutler (Buster Bloodvessel), Derek Royle (Jolly Jimmy Johnson), Shirley Evans, Victor Spinetti, Nat Jackley, Nicola, Maggie Wright a Mal Evans. Film byl natočen v září a říjnu 1967 a uveden v televizi 26. prosince 1967 od 20:35 hodin (černobílá verze). V barevné verzi byl odvysílán 5. ledna 1968 od 21:55 hodin. Film je dlouhý 50 minut.
Skladby, které jsou ve filmu: Magical mystery tour, The fool on the hill, Flying, I am the walrus, Blue jay way, Your mother should know, Magical mystery tour, Hello goodbye.
Yellow submarine
Kreslený film, nejbeatlovštější ze všech beatlovských filmu, ačkoliv se na něm Beatles podíleli jen minimálně. Režisérem 85 minut dlouhého filmu je George Dunning, výtvarníkem Heinz Edelmann. Rozpočet filmu činil milion dolarů a byl zhotoven za jedenáct měsíců, kdy se pracovalo ve dne i v noci. Scénář byl asi čtyřicetkrát přepsán a prošel psacími stroji také např. britského básníka Rogera McGouga, Ericha Segala nebo Lee Minoffa. Konečný scénář byl dopsán až po natočení filmu. Příběh je jednoduchý: pohádková země Pepřenie je přepadena zlými Modráky a seržant Pepř odjíždí ve žluté ponorce hledat pomoc. Cestou potkává čtveřici hudebníků. Bere je na palubu žluté ponorky a vrací se s nimi právě včas, aby mohli zachránit Pepřenii před zkázou. Zlé Modráky, Jabkáče a další příšery zaženou Beatles svou písní All you need is love. Závěrečná sekvence je s živými Beatles, kteří zazpívají svou píseň All together now. Kreslené postavičky namluvil John Clive (John), Geoffrey Hughes (Paul), Peter Batten (George), Paul Anglis (Ringo), Lance Percival (Fred), Dick Emery (Jeremy Hilary Boob). Premiéra filmu se uskutečnila 17. července 1968 v Londýně. Film byl v Británii přijat velmi kriticky, ale v USA se stal velkým hitem květinového léta. 14. září 1999 se uskutečnila obnovená premiéra filmu se zvukem Dolby Surround a zároveň vyšlo CD s remasterovaným kompletním soundtrackem.
Skladby, které jsou ve filmu: Yellow submarine, Eleanor Rigby, All together now, When I'm sixty-four, It's all too much, Nowhere man, Lucy in the sky with diamonds, Sgt. Pepper's lonely hearts club band, All you need is love, Baby you're a richman, Only a northern song. Na některých kopiích filmu v Evropě zůstala píseň Hey bulldog, na původním soundtracku vyšly orchestrální aranže George Martina: Pepperland, Sea of time, Sea of holes, Sea of monsters, March of the meanies, Pepperland laid waste, Yellow submarine in Pepperland.
Let it be
Film natočený při nahrávání nového alba Beatles ve Twickenhamských filmových ateliérech zachycuje přípravu živé desky v napjaté atmosféře ve vztazích mezi jednotlivými členy skupiny. Finále 88 minut dlouhého filmového dokumentu se odehrává na střeše budovy Apple Corps v Savile Row č. 3 ve čtvrtek 30.1.1969. Beatles se tu sešli ke svému neplánovanému poslednímu koncertu. Režisérem filmu je Michael Lindsay-Hogg. Ve filmu se kromě členů Beatles objevují také Mal Evans, George Martin, Heather McCartney, Yoko Ono, Billy Preston a Derek Taylor. Film měl premiéru 13. května 1970 v New Yorku a získal Oscara za hudbu a hudební počin roku.
Skladby, které jsou ve filmu: Paul piano intro, Don't let me down, Maxwell's silver hammer, Two of us, I've got a feeling, Oh! Darling, One after 909, Jazz piano song, Two of us, Across the universe, Dig a pony, Suzy Parker, I me mine, For you blue, Besame mucho, Octopus's garden, You really got a hold on me, The long and winding road, Shake rattle and roll, Kansas City/Miss Ann/Lawdy miss Clawdy, Dig it, Two of us, Let it be, The long and winding road, střešní koncert: Get back, Don't let me down, I've got a feeling, One after 909, Dig a pony, Get back.
Anthology
Filmový dokument sestavený z rozhovorů, filmových nahrávek, klipů, fotografií, písní a vzpomínek jednotlivých členů kapely a lidí, kteří se okolo Beatles pohybovali. V tomto jedinečném všeobjímajícím dokumentu byly použity i zatím dosud nepublikované nahrávky a dokumenty. Nedílnou součástí filmového projektu bylo vydání archivních nahrávek na 6 CD a stejnojmenné knihy, pod kterou jsou podepsáni všichni členové Beatles.